Yazar:

Mutlaka İzlenmesi Gereken Klasik Girişimcilik Filmleri

Wall Street (1987)

Şirket finansmanı, risk yönetimi ve finansal piyasalar ile ilgileniyorsanız, Wall Street izlemenizi önerdiğimiz klasik bir film. Bud Fox (Chalie Sheen) adlı, hırslı bir borsacının hikayesini anlatan bu film, aynı zamanda sermaye piyasalarının sallantılı dünyasına bir ayna tutuyor. 

Startup.com (2001)

2001 yapımı bir belgesel olan Startup.com, gerçek bir startup olan GovWorks’ün yükseliş ve batış hikayesini anlatıyor. Birçok ünlü yatırımcı ve şirketten 60 milyon dolar yatırım alan bu startup, 2000’de dot-com balonunun patlamasıyla iflas eden şirketler arasında. Eğer siz de bir startup kurmak istiyorsanız, bu filmdeki hatalardan ders almanız, gelecekte karşılaşabileceğiniz sorunlara karşı sizi hazırlayabilir.

Pirates of Silicon Valley (1999)

Pirates of Silicon Valley, Martyn Burke tarafından yönetilen 1999 yapımı bir biyografik drama filmi. Steve Jobs ve Bill Gates arasındaki rekabeti ve kişisel bilgisayarın geliştirilme sürecini anlatan bu film, aslında bir nevi bilgisayarların hayatımıza girme hikayesini anlatıyor. Eğer bu iki devasa girişimcinin hayatları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Pirates of Silicon Valley kesinlikle izlemeniz gereken bir film.

Jerry Maguire (1996)

Yeni bir fikir ile kendi işini kurmak isteyen girişimciler için, Jerry Maguire kesinlikle önerdiğimiz bir film. Tom Cruise’un baş rolünü üstlendiği bu film, Jerry Maguire adlı, 35 yaşındaki bir sporcu menajerinin çalıştığı ajanstan ayrılıp, bağımsız bir menajer olarak kendi ajansını kurma hikayesini anlatıyor. 

Glengarry Glen Ross (1992)

1984 tarihli bir tiyatro oyunundan esinlenerek çekilen Glengarry Glen Ross, aynı ofiste çalışan dört emlakçının hikayesini anlatıyor. Bu dört emlakçının çalıştığı ofise yönetim tarafından atanan bir “satış antrenörü” gelir ve bu ay sonunda en çok satış yapan iki emlakçı dışında geri kalanların kovulacağını söyler. Bu dört emlakçı ise işlerinden olmamak için kolları sıvarlar…

The World’s Fastest Indian (2005)

2005 yapımı Yeni Zelanda menşeili The World’s Fastest Indian, profesyonel motosiklet yarışçısı Burt Munro’nun hayatından esinlenmiş bir film. 1950 ve 1960 yıllarında birçok farklı hız rekoru kıran Burt Munro’nun hikayesi, pes etmemek ve hayallerinin peşinden koşmak gibi temalara yer veriyor.

Catch Me If You Can (2002)

Dolandırıcılık yaparak milyonlarca dolar çalan Frank ve onu yakalamaya çalışan FBI ajanı Carl’ın arasında yaşanan kovalamacayı anlatan Catch Me If You Can, klasik girişimcilik filmleri gibi değil. Ancak bu filmde yer alan dolandırıcılık teknikleri, kesinlikle girişimcilerin dikkat etmesi gereken konular arasında. Sadece dolandırıcılara karşı temkinli olmak için bile bu film izlemeye değer.

The Aviator (2004)

1993 yapımı Howard Hughes: The Secret Life adlı biyografik romandan esinlenen The Aviator, ünlü film yapımcısı, pilot ve yönetmen Howard Hughes’un hayatını anlatıyor. Leonardo DiCaprio ve Cate Blanchett’in baş rollerini üstlendiği bu film, girişimcilerin mutlaka izlemesi gereken filmler arasında.

The Pursuit of Happyness (2006)

Ünlü motivasyon konuşmacısı ve borsacı Chris Gardner’ın hayatını anlatan The Pursuit of Happyness, motivasyonunu artırmak isteyenler için müthiş bir girişimcilik filmi. Garner’ın bir yandan maddi sıkıntılar ile boğuşurken, bir yandan da oğlunu yetiştirmeye çalışmasını anlatan bu film, tam anlamıyla dibe vurmuş bir insanın, tekrar yükselişini anlatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kale Grafik Tasarım tarafından bu içerik korunmaktadır!
Sohbete Başla
1
💬 Bizimle iletişime geçin!
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?