Yazar:

Mutlaka İzlenmesi Gereken Modern Girişimcilik Filmleri

Eğer klasik girişimcilik filmleri ilginizi çekmiyorsa, izleyebileceğiniz modern seçenekler de var! Genellikle 2010 ve sonrasında çekilmiş olan bu filmler girişimcilik dünyasına daha güncel bir bakış açısı sunuyorlar. Özellikle iş fikirleri arayan girişimciler için bu girişimcilik filmleri ilham kaynağı olabilir.

The Wolf of Wall Street (2013)

Wall Street borsacılarının hayatı birçok filme konu oldu. Bunlardan en ünlüsü ise büyük ihtimalle The Wolf of Wall Street. Leonarda DiCaprio’nun baş rolünü üstlendiği bu film, hırslı borsacı Jordan Belfort’un gerçek hikayesini anlatıyor. Şimdiye kadar izlemediyseniz, The Wolf of Wall Street’e göz atmanızı öneriyoruz.

Ufak bir uyarı, bu film yüksek oranda argo, küfür ve çocuklar için uygun olmayan temalar içeriyor. Eğer bu konularda hassasiyetiniz varsa bu filmi pas geçmeyi düşünebilirsiniz.

The Social Network (2010)

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook ve en büyük sosyal medya şirketi Meta’nın (eskiden Facebook) kuruluş hikayesini anlatan The Social Network, bilişim, teknoloji, yazılım ve internet tabanlı girişimlere ilgisi olanlar için kesinlikle önerdiğimiz bir film. Mark Zuckerberg’in hayat hikayesinden esinlenen ve biyografik bir drama olan bu film, sosyal medya girişimlerinin iç dünyasına ayna tutuyor.

Steve Jobs (2015)

Apple şirketinin kuruluşu ve ünlü girişimci Steve Jobs ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu film tam size göre! 2015 yılında Danny Boyle tarafından çekilen bi biyografik drama, Apple şirketinin eski CEO’su Steve Jobs’un hayat hikayesini gözler önüne seriyor. Modern girişimcilik tarihi ile ilgilenenlerin bu filmi kaçırmamasını öneriyoruz.

Too Big to Fail (2011)

2008 finansal krizini ve kriz döneminde ABD Hazine Bakanı Henry Paulson ile Federal Rezerv Sistemi Başkanı Ben Bernanke’nin krizi kontrol altına alma çabalarını anlatan Too Big to Fail, finansal sistemlere ilgi duyanların kesinlikle izlemesi gereken bir film. Krizin nasıl ortaya çıktığı ile ilgili derin bilgiler öğrenirken, bir yandan da krizi kontrol altına almak için atılan adımları izlemek, finansal dünyaya yeni bir bakış açısıyla bakmanızı sağlayabilir. 

Joy (2015)

Gerçek bir girişimci olan Joy Mangano’nun hikayesini anlatan bu film, kadın girişimcilerin yaşayabilecekleri zorlukları ve bu zorluklar karşısında ümidini yitirmeyen girişimci Joy’a odaklanıyor. Ekonomik zorluklar, aile krizleri, ihanet ve benzeri birçok zorluğa göğüs gererek milyon dolarlık bir şirket kurmayı başaran Joy’un hikayesini izlemenizi öneriyoruz.

Margin Call (2011)

2008 krizi döneminde, Wall Street’deki büyük bir yatırım bankasının çalışanlarının hikayesini anlatan Margin Call, mortgage krizinin ilk anlarına odaklanıyor. Çalışanların gelen krizin farkına varması ve kendilerini krizin etkilerinden kurmak için yaptıkları, bir yandan da krizin sebebini gözler önüne seriyor. Yatırımcılık hayatında yapılmaması gereken hataları öğrenmek isteyenler için bu film iyi bir kaynak niteliğinde.

Moneyball (2011)

2011 yapımı spor drama filmi MoneyballOakland Athletics beyzbol takımının 2002 sezonunda yaşadıklarını ve genel müdürleri Billy Beane’nin rekabetçi bir takım oluşturma çabalarını anlatıyor. Filmde Brad Pitt tarafından canlandırılan Beane ve Jonah Hill tarafından canlandırılan asistanı Jonah Hill, limitli bir bütçeyle, özel bir analiz metodu kullanarak şampiyonayı kazanabilecek bir takım kurmaya çalışıyorlar.

The Billionaire (2011)

Diğer adıyla Top Secret: Wai Roon Pan Lan olarak’da bilinen The Billionaire, Tayland’lı girişimci Itthipat Kulapongvanich’in hikayesini ve 19 yaşında üniversite eğitimini bırakarak paketlenmiş kızartılmış deniz yosunu girişimini kurmasını anlatıyor. Batı filmleri yerine, farklı bir kültürlerden çıkmış girişimcilik filmleri izlemek isteyenler için bu filmi kesinlikle öneriyoruz. 

The Founder (2016)

2016 yapımı biyografik drama filmi The Founder, hepimizin bildiği fast food restoranı McDonald’s ve iş adamı Ray Kroc’un hikayesini anlatıyor. Eğer McDonald’s fast food restoranının kuruluş hikayesini merak ediyor ve bu yerel şirketin nasıl bir dünya devine dönüştüğünü öğrenmek istiyorsanız kesinlikle bu filmi izlemenizi öneriyoruz. 

The Big Short (2015)

Listemizde sırada, yine gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmış olan The Big Short var. Bu film de yine mortgage krizini anlatıyor. Ancak diğer örneklerden farklı olarak The Big Short komedi öğeleri de içeriyor. Bu filmin en dikkat çekici yanlarından birisi ise karmaşık finansal fikirleri, oldukça sıra dışı teknikler kullanarak anlatıyor olması. 

The Intern (2015)

2015 yapımı komedi ve drama filmi The Intern, 70 yaşındaki, eşini kaybetmiş bir adamın, ünlü bir moda şirketine stajyer olarak girmesini ve şirketin CEO’su ile kurduğu arkadaşlığı anlatıyor. Eski bir iş adamının, yeni ve genç bir şirkette yaşadıklarını ve şirketin çalışanları ile kurduğu bağı inceleyen bu film, startup hayatından kareleri gözler önüne sererken, bir yandan da eğlenceli bir tonla karşımıza çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kale Grafik Tasarım tarafından bu içerik korunmaktadır!
Sohbete Başla
1
💬 Bizimle iletişime geçin!
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?